جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
نشست نوروزي واعظي با خبرنگاران:گزارش اختلال اينترنت در نوروز/ اجراي فيلترينگ هوشمند روي كل شبكه

نشست نوروزي واعظي با خبرنگاران:گزارش اختلال اينترنت در نوروز/ اجراي فيلترينگ هوشمند روي كل شبكه
Date:1394/4/13

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: در حوزه تلفن ثابت و همراه با توجه به مبادله رقم قابل توجهي پيامك، مشكل خاصي گزارش نشده است، اما در زمينه اينترنت اختلالاتي به من گزارش شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظي در ديدار نوروزي خود با خبرنگاران،‌ نخستين نشست خبري سال 94 را برگزار كرد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

سرمايه‌گذاري 4000 ميلياردي دولت براي ICT

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد بر لزوم فرهنگ‌سازي در حوزه استفاده از ابزارهاي ICT، به تشريح برنامه‌هاي سال 94 در اين بخش پرداخت و گفت: مطالبات مردم از وزارت ارتباطات بيشتر از امكانات و زيرساخت‌ها است و بر اين اساس بايد در بخش‌هاي مختلف توسعه مد نظر قرار گيرد.

وي با تاكيد بر برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي حمايت از بخش خصوصي، گفت: بخش خصوصي بايد سه تا چهار برابر دولت در اين حوزه سرمايه‌گذاري كند؛ بر اين اساس امسال حدود 4000 ميليارد تومان در بخش ICT سرمايه‌گذاري مي‌شود و پيش‌بيني مي‌كنيم كه بخش خصوصي نيز 10 هزار ميليارد تومان در اين حوزه سرمايه‌گذاري كند.

واعظي با تاكيد بر توسعه متوازن ICT در مناطق محروم و كمتر برخوردار، خاطر نشان كرد: سال گذشته 8000 روستا به شبكه اينترنت متصل شدند و امسال نيز سه برابر يعني 25 هزار روستا به شبكه اينترنت وصل خواهند شد. همچنين بناي ما بر اين است كه 80 درصد پهناي باند در داخل و 20 درصد پهناي باند از خارج كشور مورد استفاده قرار گيرد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اظهار اميدواري كرد كه تا پايان سال 94 ظرفيت پهناي باند كشور دو برابر شود.

تخصيص 120 ميليارد تومان به توليد اپليكيشن‌هاي داخلي

وي با اشاره به توليد اهميت محتواي بومي و نرم‌افزارهاي كاربردي، گفت: با توجه به فضاي به وجود آمده، بايد كاربران ايراني از محتواي داخلي و اپليكيشن‌هاي بومي استفاده كنند؛ به همين دليل مبلغ 120 ميليارد تومان براي حمايت از بخش خصوصي، دانشگاهي و فارغ‌التحصيلان اين رشته تخصيص داده‌ايم كه به صورت وام كم بهره با بازپرداخت ميان مدت سه تا پنج سال در اختيار توليدكنندگان اپليكيشن قرار مي‌گيرد.

واعظي همچنين از اشتغالزايي 30 هزار شغل در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات براي سال 93 خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم در اين حوزه در سال 94، 100 هزار شغل ايجاد شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: براي سال 94، هشت پروانه در حوزه شبكه‌هاي ارتباطي به اپراتورهاي مختلف اعطا مي‌شود كه اين موضوع نيز مي‌تواند باعث اشتغالزايي شود.

اختلال اينترنت در ايام نوروز گزارش شد

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد وضعيت شبكه‌هاي ارتباطي در ايام نوروز، گفت: در حوزه تلفن ثابت و همراه با توجه به مبادله رقم قابل توجهي پيامك، مشكل خاصي گزارش نشده است، اما در زمينه اينترنت اختلالاتي به من گزارش شد.

واعظي گفت: كميته‌‌هاي ارزيابي وضعيت شبكه‌هاي ارتباطي در ايام نوروز، وضعيت شهرهاي پرتردد گردشگري و زيارتي را مورد ارزيابي قرار داده و اپراتورهاي تلفن همراه و مخابرات در زمينه صوت و پيامك شبكه‌هاي خود را تقويت كرده و از اين رو مشكلي در اين زمينه گزارش نشده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: سال گذشته در اين ايام حدود 3.2 ميليون نفر كاربر اينترنت پر سرعت داشتيم اما امسال هشت ميليون كاربر اينترنت پرسرعت خانگي و بيش از هشت ميليون كاربر اينترنت موبايل از شبكه اينترنت استفاده مي‌كردند كه اين موضوع حجم پهناي باند گسترده‌اي را مطالبه مي‌كرد. به همين دليل در برخي جاهاي شلوغ و اماكن پرتردد سرعت اينترنت تا حدي پايين آمده بود. با اين وجود همانطور كه براي سال 93 برنامه‌ريزي كرده كه مشكل تلفن همراه و پيامك را حل كنيم براي سال آينده نيز برنامه داريم در استفاده از اينترنت براي نوروز سال 95 كاربران مشكلي نداشته باشند.

تاثير توافقات بر مناقصه‌‌هاي ارتباطي

وي در مورد توافقات صورت گرفته در مذاكرات لوزان و تاثير آن بر وضعيت ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور، گفت: همانطور كه اين مذاكرات و توافق حاصل شده بر بخش‌هاي مختلف تاثير مي‌گذارد، بر فناوري اطلاعات نيز تاثيرگذار خواهد بود. تا پيش از اين در مناقصه‌هاي ما رقابت ميان چيني‌ها با چيني‌ها بود و تنها يك كشور در مناقصه‌هاي ما شركت مي‌كرد. اما با برداشتن محدوديت‌ها و رفع تحريم‌ها، اميدواريم در حوزه ارتباطات و همكاري‌هاي خارجي در بخش ICT بتوانيم موثر واقع شويم و از سرعت توسعه بيشتري بهره‌مند شويم.

بررسي گزارش پارازيت‌ها در شوراي امنيت ملي

واعظي در مورد آخرين وضعيت پارازيت‌ها، امواج و تشعشعات، گفت: گزارش پارازيت‌ها را ارسال كرديم و اين موضوع در شوراي امنيت ملي در حال بررسي است و اميدواريم به زودي به نتيجه روشني برسد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: به موازات اين موضوع، گروه مشتركي با همكاري سازمان انرژي اتمي تشكيل داديم تا در نقاط مختلف تهران امواج را رصد كرده و به امواج بيش از حد مجاز تذكر مي‌دهيم. در همين حال منتظر پاسخ گزارش پارازيت در شوراي امنيت ملي هستيم تا به صورت موردي نخواهيم به دنبال امواج غيرمجاز بگرديم.

اجراي فاز دوم فيلترينگ هوشمند

وي در مورد آخرين وضعيت فيلترينگ هوشمند بر روي شبكه‌هاي اجتماعي، گفت: فاز نخست اين طرح بر روي شبكه اجتماعي اينستاگرام انجام شد و در فاز دوم كه از نيمه اسفند ماه آغاز شده، اين سيستم بر روي شبكه‌‌هاي اجتماعي اجرا نمي‌شود بلكه زيرساخت‌ها را مورد هدف و بررسي قرار داده‌ايم و در مرحله سوم كه از دو ماه ديگر آغاز مي‌‌شود، كل شبكه اينترنت تحت اجراي فيلترينگ هوشمند قرار مي‌گيرد.

واعظي با تاكيد بر اينكه به دنبال استفاده حداكثري از شبكه‌هاي اينترنت هستيم، خاطر نشان كرد: اما سايت‌هاي كه كاملا غيراخلاقي هستند و نيز سايت‌هايي كه بخشي از محتواهايشان غيرمجاز است، بايد فيلتر شوند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينكه با افزايش 2.5 برابري تعداد كاربران ADSL نسبت به سال گذشته، هم‌اكنون هشت ميليون و 400 هزار نفر از اينترنت پر سرعت استفاده مي‌كنند، افزود: سال 94 پهناي باند اينترنت دو برابر شده و سرعت و كيفيت نيز افزايش پيدا خواهد كرد.

وي در مورد سايت‌هاي قبلا فيلتر شده نيز گفت: اين موضوع بايد در كارگروه تعيين مصاديق بررسي شود و ما به عنوان وزارت ارتباطات مسئول بسته شدن سايت‌ها نيستيم.

واعظي در مورد اختلالات VPN نيز گفت: استفاده از VPNها قانوني نبوده و ما آن را تائيد نكرده‌ايم و اختلال آنها نيز به ما ارتباطي پيدا نمي‌كند.

استفاده از مشاور خارجي براي حل مشكل كيفيت اينترنت

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد بر حفظ رضايت مردم و حقوق شهروندي در حوزه ارتباطات، گفت: ‌در مورد تعرفه‌ها در سال گذشته سعي كرديم تعرفه كاربران خانگي را در حوزه اينترنت 20 درصد كاهش دهيم و در حوزه اينترنت همراه نيز اين مبلغ تا يك دهم كاهش پيدا كرد. در همين حال تعرفه مكالمات تلفن همراه ايرانسل و رايتل افزوده نشد و همراه اول نيز مقدار كمي افزايش تعرفه داشت. اما در زمينه كيفيت، با شبكه كهنه‌اي مواجه هستيم و بايد مشكل آن را رفع كنيم.

وي با تاكيد بر اينكه از كيفيت اينترنت راضي نيستم و بارها نيز تذكر خود را اعلام كرده‌ام، افزود: مردم بايد با آرامش از اينترنت استفاده كنند و بر اين اساس كميته ارتقاي كيفيت اينترنت را تشكيل داديم تا هر دو هفته يك بار در جلساتي منظم به اين موضوع رسيدگي شود.

واعظي گفت: پيشنهاد كرده‌ايم كه براي حل مشكل كيفيت اينترنت از مشاور خارجي نيز استفاده شود و بودجه آن را تقبل خواهيم كرد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه با شركت‌هاي اينترنتي كه اقدام به كم‌فروشي مي‌كنند نيز برخورد شده، گفت: در حال رصد اقدامات شركت‌هاي اينترنتي و اپراتورها به صورت ماهانه هستيم اما خيلي از اين موضوعات را رصد نمي‌كنيم.

وي افزود: براي سال 94 در حوزه موبايل، صوت و ديتا بناي افزايش تعرفه نداريم، اما در حوزه تلفن ثابت در حال بررسي پيشنهاد شركت مخابرات براي تغيير تعرفه‌ها هستيم.

مهر


Rss Services Print  -(3 Body)  Visitor Count: 1328
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image