جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
نسل چهارم موبايل در كدام شهرها راه‌اندازي شد؟

نسل چهارم موبايل در كدام شهرها راه‌اندازي شد؟
Date:1394/8/5

به تازگي نسل چهارم تلفن همراه به صورت آزمايشي در تهران، كرج و كيش توسط اپراتور سوم تلفن همراه هم راه اندازي شده است.

از شهريورماه سال گذشته با پايان يافتن دوره انحصار رايتل اپراتورهاي اول و دوم ارتباطي نيز به ارائه خدمات نسل‌هاي بالاتر از نسل دو مجاز شدند. بر همين اساس از چندي پيش اپراتور دوم، سيم كارتهاي نسل چهارم خود را با عنوان Usim وارد بازار كرده بود.

اپراتور اول نيز در نمايشگاه كتاب امسال به طور آزمايشي به ارائه سيم كارتهاي نسل 4 پرداخت و اكنون نيز فروشگاه مركزي همراه اول سيم كارت نسل 4 واگذار مي كند، اما از آنجا كه ارائه اين خدمات در مرحله آزمايشي قرار دارد نمي‌توان آماري درباره نقاط تحت پوشش شبكه نسل 4 در همراه اول ارائه كرد.

قرار است تا پايان سال اپراتور سوم تلفن همراه با نصب 500 سايت LTE در 15 شهر اصلي، مشتركان نسل چهارم را به 500 هزار نفر رسانده شود.

از سوي ديگر مدير عامل شركت ارتباطات سيار هم از توسعه شبكه نسل چهار همراه اول يا 4G در شش ماه دوم سال جاري خبر داد.

وحيد صدوقي در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به سوالي درباره زمان عرضه سيم كارتهاي نسل چهارم همراه اول، اظهار كرده بود: اكنون به واسطه آنكه شايد بيش از 90 درصد گوشي‌هاي مشتركان ما تنها نسل سه را پشتيباني مي‌كند، اولويت ما توسعه شبكه نسل سه به شمار مي‌رود.

در حال حاضر 18 ميليون گوشي هوشمند در دست مشتركان همراه اول است كه اغلب اين گوشي‌ها نسل سه (3G) را پشتيباني كرده و تعداد گوشي‌هايي كه نسل چهار (4G) را پشتيباني مي‌كنند به مراتب كمتر است. بر همين اساس تامين نياز مشتركان اولويت همراه اول محسوب شده و فعلا تمركزش بر توسعه خدمات نسل سه قرار دارد.

اما تنها در نقاط HOT SPOT حدود 300 سايت نسل چهارم در 25 شهر راه اندازي شده است و به گفته صدوقي از شش ماه دوم سال جاري توسعه نسل چهارم گسترش خواهد يافت.

البته پيش از اين اپراتور دوم نسل چهارم موبايل را در شهرهاي تبريز، اروميه و اردبيل به صورت رسمي راه‌اندازي كرد، تا اين شهرها نيز علاوه بر نسل سوم تلفن همراه، تحت پوشش فناوري LTE نيز قرار گيرند.

طبق اعلام، ايرانسل اكنون در 104 شهر و دهستان داراي 4G و در 500 شهر 3G دارد. تا پيش از اين در استان آذربايجان شرقي، شهرهاي تبريز، ميانه، مرند، مراغه، جلفا، اهر، آذرشهر، شهرجديد سهند، در استان آذربايجان غربي، شهرهاي اروميه،خوي،مياندوآب،بوكان، مهاباد، سلماس، پيرانشهر و نقده و در استان اردبيل شهرهاي اردبيل، سرعين و خلخال تحت پوشش نسل سوم اينترنت همراه( 3G ) قرار داشته‌اند كه با بهره‌برداري از آخرين نسل اينترنت همراه (4G / LTE) در شهرهاي تبريز، اروميه، اردبيل و سرعين اين شهرها به عنوان مراكز استان‌هاي خود، علاوه بر نسل سوم، براي نخستين بار تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه نيز قرار گرفتند.

درباره اينكه اينترنت نسل چهار موبايل چه تفاوتي با نسل سه دارد مي توان پيش از همه به سرعت دانلود و آپلود و دسترسي به اينترنت در اين دو نسل اشاره كرد.

با استفاده از خدمات 4G امكان استفاده از برنامه‌هاي كاربردي و محصولات مبتني بر اينترنت با سهولت و كيفيت بهتري فراهم خواهد شد؛ به گونه‌اي كه با بهره‌مندي از پهناي باند چندين برابر اينترنت نسل‌هاي ديگر، چند كاربر مي‌توانند به طور همزمان از حساب اينترنت يك خط استفاده كنند. در واقع 4G چهارمين نسل شبكه‌ تلفن همراه است كه در نقاط تحت پوشش امكان تبادل داده با سرعت‌هاي بالا را مي‌دهد.

اين نسل كه در سال‌هاي اخير در دنيا جايگزين نسل سوم شده، مهيا كننده‌ سرعت و پهناي باند بسيار بالا براي دسترسي به اينترنت و انتقال ديتاست كه علاوه بر گوشي تلفن همراه مي‌توان با استفاده از مودم‌هاي نسل 4 سرعت آن را در لپ‌تاپ‌هاي داراي مودم وايرلس USB، گوشي‌هاي هوشمند و غيره نيز مورد استفاده قرار داد.

اين خدمات كه در بازار با نام LTE يا Long Term Evolution شناخته مي‌شود، از فن‌آوري‌هاي استاندارد GSM است و براي دسترسي به اينترنت پرسرعت قابل حمل استفاده مي‌شود.

به عبارت ديگر افزايش پهناي باند و سرعت انتقال از طريق تلفيق خطوط راديويي و بهبود هسته شبكه، مزيت 4G و LTE نسبت به نسل سوم محسوب مي‌شود و بدين ترتيب LTE نسبت به نسل‌هاي قبلي دامنه وسيع‌تري را پيش روي سازندگان اپليكيشن‌هاي اسمارت‌فون و تجهيزات بي‌سيم قرار مي دهد.

از نظر سرعت نيز اكنون سرعت دانلود در شبكه نسل دو رقمي بين 10 تا 130 كيلوبيت است كه اين رقم در شبكه نسل سه به يك تا پنج مگابيت بر ثانيه و در شبكه نسل چهار به حدود 10 تا 40 مگابيت بر ثانيه مي‌رسد. سرعت آپلود نيز در شبكه نسل دو رقمي مابين هشت تا 130 كيلوبيت بر ثانيه، در نسل سه بين 200 تا 500 كيلوبيت بر ثانيه و در نسل چهار رقمي بين يك تا 15 مگابيت بر ثانيه خواهد بود.

البته براي بهره مندي از خدمات نسل 4 لازم است مقدماتي هم فراهم شود كه از جمله اين مقدمات استفاده از گوشي‌هايي است كه قابليت پشتيباني از خدمات اين نسل را داشته يا به اصطلاح 4G را پوشش مي‌دهند. همچنين لازم است سيم كارت شما نيز به سيم كارت نسل 4 تبديل شود.

ايستنا


Rss Services Print  -(2 Body)  Visitor Count: 1469
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image