جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
نبرد ابري(cloud)! كلود درايو آمازون در مقابل گوگل داكز در مقابل اسكاي درايو مايكروسافت

نبرد ابري(cloud)! كلود درايو آمازون در مقابل گوگل داكز در مقابل اسكاي درايو مايكروسافت
Date:1390/2/10

منبع : گويا آي تي

شركت آمازون در هفته جاري خبر از ارائه سرويس كلود درايو (Cloud Drive) به مشتريانش داد. اين خرده‌فروش جهاني به همه افرادي كه در اين شركت حساب دارند ? گيگابايت فضاي ذخيره‌سازي مي‌دهد اما اين سرويس آمازون چه تفاوتي با سرويس‌هاي فعلي گوگل و مايكروسافت دارد؟

پاسخ كوتاه اين است: زياد فرق نمي‌كند. اگر نياز به ذخيره‌سازي فايل‌هاي حجيم داشته باشد (بيش از يك گيابايت) اما نه تعداد زيادي از آن‌ها? در اين صورت سرويس آمازون ارزش امتحان كردن را دارد اما خدمات اين شركت نسبت به ويژگي‌هايي كه گوگل? مايكروسافت و رقباي عمده ديگري همچون Box.net مدتي است در زمينه ذخيره‌سازي ابري ارائه مي‌دهند حرفي براي گفتن ندارد. (جهت مقايسه ويژگي‌هاي ارائه شده نگاهي به جدول خلاصه زير بيندازيد).

البته آمازون چند سالي بود كه از طريق وبسايت S3 خود خدمات مربوط به ذخيره‌سازي ابري را ارائه مي‌كرد. با اين حال? آن فضاي ذخيره‌سازي تنها در اختيار برنامه‌ها بود? نه آدم‌ها. تعداد اندكي از سرويس‌دهنده‌ها نظير ElephantDrive.com و JungleDisk.com با به كارگيري خدمات ذخيره‌سازي ابري آمازون به ارائه خدمات پرداخته‌اند و چنانچه نياز به فضاي زياد ذخيره‌سازي به قيمت ارزاني داشته باشيد بد نيست نگاهي به آن‌ها بيندازيد. اما استفاده از فضاي ذخيره‌سازي ابري آمازون به صورت مستقيم ار طريق خدمات درايو ابري اين شركت چگونه است؟

تمركز بر موسيقي

نخست? با استفاده از خدمات آمازون مي‌توانيد به راحتي هر چيزي را از مرورگر خود آپلود كنيد و نيازي به نرم‌افزار اضافي نيست. با اين حال? اين شركت ابزارهاي آپلودكننده تحت ويندوز و مك ارائه كرده كه با استفاده از آن‌ها مي‌توانيد مجموعه‌اي از فايل‌ها را به سرعت به فضاي ذخيره‌سازي ابري خود بفرستيد.

در ثاني? تمركز آمازون بر فايل‌هاي موسيقي است: اگر پس از فعال‌سازي حساب خود يك سي دي كامل موسيقي MP3 از آمازون بخريد? ظرفيت ذخيره‌سازي شما به ?? گيگابايت افزايش مي‌يابد (خريد‌هاي قبلي قبول نيستند). مي‌توانيد فايل‌هاي موسيقي خود را مستقيما از طريق مرورگر پخش كنيد كه اگر بخواهيد از اين فايل‌ها روي گوشي هوشمند خود و يا يك كامپيوتر ديگر استفاده كنيد ويژگي به درد بخوري است. (وكلاي صنعت موسيقي شمشيرهايشان را از رو بسته‌اند تا عليه اين ويژگي آمازون اقدام كنند).

هزينه سرويس‌هاي ابري(cloud)

خدمات تحت وب آمازون به عنوان يك مكان ارزان‌قيمت جهت ميزباني از رايانش و ذخيره‌سازي ابري شناخته مي‌شود اما Cloud Drive اين شركت چنين مشخصه‌اي ندارد. اگرچه ? گيگابايت فضاي رايگان در اختيار كاربران قرار مي‌گيرد اما اگر نياز به فضاي بيشتري داشته باشيد? قيمت‌ها به سرعت افزايش مي‌يابد. اگر نياز به يك ترابايت داشته باشيد بايد سالانه ???? دلار به آمازون پرداخت كنيد كه احتمالا گران‌ترين ترابايتي است كه مي‌توانيد اين روزها بيابيد. آن را با سرويس Google Docs مقايسه كنيد كه تنها ??? دلار در سال هزينه دارد و البته رقيب اصلي Skydrive.com متعلق به شركت مايكروسافت است كه ?? گيگابايت فضاي رايگان در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.

اگرچه اسكاي درايو به نظر وسوسه‌انگيز مي‌آيد? اما فاقد برخي از ويژگي‌ها است: نخست آنكه هيچ راهي براي افزايش حجم آن بيش از ?? گيگابايت وجود ندارد (البته به جز افتتاح يك حساب هات‌ميل دوم جهت دريافت ?? گيگابايت ديگر) و دوما اينكه هر فايلي كه در اسكاي درايو آپلود مي‌كنيد نبايد بيش از ?? مگابايت باشد كه حجم اندكي است - اما به همين دليل است كه مي‌توانند چنين حجم ذخيره‌سازي فراواني به كاربران ارائه دهند. محدوديت آمازون? ? گيگابايت در هر فايل است كه نسبت به محدوديت‌هاي گوگل و مايكروسافت بهتر است. اگر از سرويس Box.net استفاده مي‌كنيد? براي آپلود فايل‌هاي گيگابايتي بايد به حساب اقتصادي (Business) آن ارتقا پيدا كنيد كه ?? دلار در ماه هزينه دارد. بنابراين? كساني كه با فايل‌هاي ويدئويي سر و كار دارند و ديگر افرادي كه نياز به ذخيره‌سازي فايل‌هاي حجيم و با قيمت ارزان دارند? آمازون نخستين جايي است كه بايد امتحان كنند.

ويژگي‌ها كجا هستند؟

آمازون در مقايسه با رقبايش از ويژگي‌هاي بسيار كمتري بهره مي‌برد. هم گوگل و هم مايكروسافت داراي ليست كاملي از ابزارهاي همكاري هستند كه به وسيله آن‌ها اشتراك‌گذاري اسناد بين اعضاي يك تيم پروژه آسان‌تر شده و ديگر نيازي به پيوست كردن فايل‌ها به ايميل‌ نيست. گوگل قابليت دسترسي تقريبا همزمان چند نفر به يك سند را فراهم كرده كه به وسيله آن دو يا چند نفر مي‌توانند به صورت همزمان فايلي را روي كامپيوترهاي خود ويرايش كنند و همگي مي‌توانند تغييراتي را كه فرد ديگر ايجاد كرده ببينند و نظر خود را ارسال كنند. اگر نياز داريد كه به صورت گروهي روي يك سند كار كنيد? در اين صورت اين ويژگي گوگل خيلي برايتان مفيد خواهد بود.

Box.net داراي سرويسي است كه «جعبه باز» (open box) ناميده مي‌شود و در آن ده‌ها برنامه افزودني پيدا مي‌شود كه مي‌توان با استفاده از آن‌ها خدمات اين سايت را بهبود بخشيد. از جمله آن‌ها مي‌توان به قابليت به اشتراك‌گذاري فايل‌هاي باكس‌تان در سايت LinkedIn? وبلاگ‌هاي وردپرس و وبسايت Salesforce.com و همچنين ارسال آن‌ها به دستگاه‌هاي فكس اشاره كرد. نمايي از سرويس «جعبه باز» در تصوير زير نشان داده شده است.

سرويس Google Docs داراي قابليت ساخت فرم‌هاي تحت وب و ذخيره‌سازي نتيجه در يك صفحه گسترده اشتراكي است. گوگل? مايكروسافت (از طريق سرويس Live Mesh خود) و Box.net همگي داراي روش‌هايي هستند كه به كمك آن‌ها مي‌توانيد فايل‌هاي فضاي ذخيره‌سازي‌تان را با فايل‌هاي داخل كامپيوتر خود يكپارچه كنيد. آمازون از اين ويژگي بي‌بهره است. نكته جالب اينجا است كه Live Mesh در اين زمينه پيشتاز است زيرا به كاربر اجازه مي‌دهد هم كامپيوترهاي مك و هم كامپيوترهاي ويندوز را يكپارچه كند. احتمالا تا كنون چيزي در اين باره نشنيده‌اند چون لايو كلود (Live Cloud ) مايكروسافت به خوبي با اسكاي درايو ادغام نشده و بخش‌هايي هستند كه هنوز به خوبي با يكديگر تركيب نشده‌اند. Live Mesh مي‌تواند فايل‌هاي بزرگتر از ?? مگابايت را هم پكپارچه كند اما در اين صورت ديگر نمي‌توانيد اين فايل‌ها را در اسكاي درايو مشاهده كرده يا ويرايش كنيد. باكس و گوگل داكز تنها به كامپيوترهاي تحت ويندوز اجازه يكپارچه‌سازي درايوهاي ابري را مي‌دهند (و گوگل براي نرم‌افزار آفيس ???? يك افزونه يكپارچه‌سازي منتشر كرده كه كلود كانكت (Cloud Connect) نام دارد).

نتيجه‌گيري

خدمات آمازون را امتحان كرده‌ام و چند سالي هست كه از خدمات ساير سايت‌ها نيز استفاده مي‌كنم و قصد دارم به استفاده از Box.net ادامه دهم. اين سرويس داراي ويژگي‌هاي فراواني است (تنها چند مورد از آن‌ها را در اينجا ذكر كردم) و براي طرح‌‌هاي كمتر از ??? گيگابايت? قيمت معقولي پيشنهاد مي‌كند. اگر نياز به اشتراك‌گذاري فايل‌هاي حجيم داريد? كار كردن با Box.net نسبت به ساير سرويس‌ها آسان‌تر است (طرف مقابل شما تنها يك آدرس URL دريافت مي‌كند كه با كليك بر آن? فايل‌هايتان به اشتراك گذاشته مي‌شود و نيازي به باز كردن حساب شخصي براي خود ندارد). با اين حال? اطمينان دارم كه آمازون پس از ارائه سرويس كلود درايو دست از كار نمي‌كشد و ويژگي‌هايي را كه رقبايش در اختيار دارند به سرويس خود اضافه خواهد كرد و اگر تجربيات آمازون در سرويس S3 كاربردي داشته باشد? اين شركت نسبت به كاهش قيمت فضاي ذخيره‌سازي خود اقدام مي‌كند تا فضاي بيشتر با قيمت كمتري در دسترس كاربران قرار گيرد.

مقايسه خدمات فضاي ذخيره‌سازي ابري

Amazon Cloud Drive Google Docs Microsoft Skydrive Box.net
فضاي رايگان ? GB 1 GB(1) 25 GB 5 GB
حداكثر اندازه فايل ? GB 1 GB(1) 50 MB 25 MB(2)
قيمت سالانه ?? گيگابايت $??(?) $? رايگان $??
قيمت سالانه ? ترابايت $?,??? $???(?) موجود نيست متغير
ابزارهاي همكاري خير بله بله (Live Mesh) بله
يكپارچه‌سازي با كامپيوتر خير بله (تنها ويندوز) بله (ويندوز و مك) بله (تنها ويندوز)

يادداشت‌ها

?. گوگل فقط براي اسناد آپلود شده محدوديت اندازه و فضا قائل مي‌شود و اسنادي كه به صورت آنلاين و با فرمت خود گوگل ساخته شوند جزء فضاي ذخيره‌سازي محسوب نمي‌شوند و مي‌توانند بيش از ? مگابايت باشند.

?. حساب‌هاي رايگان داراي محدوديت ?? مگابايتي براي هر فايل هستند اما با پرداخت پول اضافه و يا استفاده از حساب تجاري كه ?? دلار در ماه هزينه دارد مي‌توانيد اين محدوديت را به ? گيگابايت براي هر فايل برسانيد.

?. چنان‌چه پس از ساختن حساب كاربري خود يك سي دي كامل موسيقي MP3 از آمازون بخريد? اين شركت از اين هزينه چشم‌پوشي خواهد كرد. هر فايل موسيقي كه از آمازون بخريد و روي كلود درايو خود ذخيره كنيد جزء فضاي ذخيره‌سازي‌تان محسوب نمي‌شود.

فاوا نيوز


Rss Services Print  -(2 Body)  Visitor Count: 1071
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image