جستجو در محصولات

گالری پروژه های افتر افکت
گالری پروژه های PSD
جستجو در محصولات


تبلیغ بانک ها در صفحات
ربات ساز تلگرام در صفحات
.. سیستم ارسال پیامک ..
وب سرویس رایگان
عقب ماندگي ايران در اينترنت باندپهن/ كشورهاي دارنده موتورجستجو و ايميل ملي

عقب ماندگي ايران در اينترنت باندپهن/ كشورهاي دارنده موتورجستجو و ايميل ملي
Date:1390/5/19

منبع : مهر

به گزارش فاوانيوز به نقل از خبرنگار مهر، محمد كشوري - دبير سومين همايش بين المللي مخابرات ايران امروز شنبه در نشست خبري با اشاره به عقب ماندگي ايران در زمينه توسعه اينترنت باند پهن نسبت به ساير كشورهاي دنيا به ضريب نفوذ 8 درصدي اينترنت باند پهن در دنيا اشاره كرد و گفت: ضريب نفوذ اينترنت باند پهن در ايران در خوشبينانه ترين حالت ممكن 1.6 درصد است.

وي با تاكيد بر توسعه باند پهن اينترنت در ايران و مزاياي آن طبق اهداف برنامه پنجم توسعه كشور اظهار داشت: فاصله كشور ما با ساير كشورها در بحث باند پهن بسيار زياد است و چنانچه استراتژي مشخصي براي توسعه اين بخش وجود داشت به طور قطع جايگاه بهتري در ميان ديگر كشورها داشتيم. اين درحالي است كه هر 10 درصد رشد در توسعه اينترنت باند وسيع معادل 1.38رشد توليد ناخالص ملي - GDP - در كشورهاي توسعه يافته محسوب مي شود.

دسترسي 95 درصد قطري ها به اينترنت پرسرعت

كشوري با بيان اينكه در حال حاضر كشورهايي چون قطر و بحرين متوسط سرعت دسترسي به اينترنت را تا 2 مگابيت بر ثانيه دارند، اضافه كرد: تا سال 2015 بالغ بر 95 درصد خانوارها در كشور قطر به شبكه فيبرنوري متصل مي شوند. توجه به اين نكته نيز ضروري است كه متوسط ضريب نفوذ كل دنيا در اينترنت باند وسيع 8 درصد است كه اين رقم در ايران حدود 1.69 درصد برآورد مي شود و اين درحالي است كه نسبت ضريب نفوذ اينترنت باند پهن در كشورهاي توسعه يافته 24.6 درصد است.

مدير كانون تفكر گروه علمي تحليلي طيف با اشاره به وضعيت اينترنت پرسرعت در كشوري مانند كره جنوبي كه قصد دارد در زمينه راه اندازي شبكه ملي اينترنت با ايران همكاري داشته باشد نيز تصريح كرد: بيش از 95 درصد مردم كره جنوبي با سرعت متوسط 17 مگابيت بر ثانيه به اينترنت متصل مي شوند.

وي با بيان اينكه اقتصادي كردن خدمات باند وسيع مي تواند به رشد اقتصادي كشور كمك شاياني كند ادامه داد: كره جنوبي در سال 2000 استراتژي براي توسعه باند پهن پياده كرد كه اين برنامه باعث شد اين كشور پيشرفته ترين كشور جهان در حوزه باندپهن شود.

چين و روسيه موتور جستجوگر ملي دارند

كشوري در مورد تجربه ساير كشورها در بحث موتور جستجوي ملي و ايميل ملي به عنوان ابزارهاي شبكه ملي اطلاعات گفت: چين و روسيه دو كشوري هستند كه موتور جستجوگر ملي خود را فعال كرده اند به نحوي كه موتور جستجوي "بايدو" چين جزء 10 سايت پربازديد دنيا و پربازديدترين سايت در اين كشور محسوب مي شود.

وي ادامه داد: در زمينه ايميل ملي نيز كشورهاي هند، روسيه و تركيه اين طرح را پياده سازي كرده اند و ايميل هاي رسمي و دولتي را از اين طريق و بدون نياز به "جي ميل" و "ياهو ميل" براي امنيت بيشتر استفاده مي كنند.

رفع دغدغه هاي اينترنتي با شبكه ملي اطلاعات

دبير سومين همايش بين المللي مخابرات ايران با اشاره به برگزاري اين همايش كه با محوريت شبكه ملي اطلاعات و نقش بازيگران در ارائه خدمات ارتباطي برپا خواهد شد از امنيت، قيمت و دسترسي پهناي باند به عنوان دغدغه هايي نام برد كه پيش بيني مي شود در قالب شبكه ملي اطلاعات مرتفع شود.

وي با تاكيد براينكه در راه اندازي شبكه ملي اينترنت محدوديت پهناي باند معنايي نخواهد داشت تصريح كرد: برنامه اي براي حذف اينترنت در اين پروژه وجود ندارد و دسترسي به اينترنت در كنار شبكه ملي امكان پذير است.

كشوري با بيان اينكه طبق اهداف برنامه پنجم توسعه كشور تا پايان اين برنامه بايد 60 درصد خانوارها و تمامي كسب و كارها به اينترنت پرسرعت متصل شوند و سرانه پهناي باند اينترنت ايران بايد در منطقه جايگاه دوم را داشته باشد، ادامه داد: تحقق اين اهداف نيازمند بررسي و برنامه ريزي هاي مدون است.

جبران عقب ماندگي توسعه اينترنت باند پهن با شبكه ملي

وي شبكه ملي اطلاعات را يكي از موضوعات مهم كشور در حوزه ارتباطات عنوان كرد كه مي تواند عقب ماندگي ايران در توسعه اينترنت باند وسيع را جبران كند و افزود: تعبيرهاي متفاوتي از شبكه ملي اينترنت صورت مي گيرد كه درگيرشدن در آن فرصتها را از دست خواهد داد.

به گفته وي مباحثي چون ديتاسنتر ملي، موتور جستجوي ملي و شبكه ملي فيبرنوري از جمله طرح هايي است كه به دنبال شبكه ملي اينترنت ديده شده است چرا كه نبايد بدون ضابطه برخي اطلاعات حساس كشور به راحتي در گوگل و ياهو ردو بدل شود كه اين امر مي تواند امنيت كشور را خدشه دار كند.

به گزارش مهر، سومين همايش بين المللي مخابرات ايران حول محور شبكه ملي اطلاعات چهارم مردادماه برگزار مي شود.

فاوا نيوز


Rss Services Print  -(2 Body)  Visitor Count: 1023
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image